search
top

Jeden z ciekawszych zawodów świata, a jest nim choreograf!

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Dlatego też stworzyliśmy ten artykuł, bym wam pomóc podjąć decyzję odnośnie zawodu przyszłości! Być może akurat właśnie choreograf, lub też inny zawód przypadnie Ci do gustu!

Vortanzen in der Oper: Für die Produktion „Der Graf von Luxemburg” suchte die Oper und Choreograf Marcus Bühlmann acht Tänzer in einem Casting.

Zacznijmy może od tego jakie warunki trzeba spełnić by stać się choreografem? Podpytaliśmy jedna osobę, która choreografem jest od 9 lat! Wtedy gdy zaczynałem przygodę nie było w Polsce na studiach kierunku tańca, a o zagranicznych studiach nie było mowy! Poszedłem najpierw na socjologię, potem pedagogikę. A później poszło już w kierunku choreografa! Wszystko tak naprawdę zawdzięczam koleżance, która poprosiła bym był jej partnerem w tańcu! Przez te kilkanaście lat pracowałem w różnych branżach, wszystko było fajne na chwilę, a później ostatecznie podjąłem pracę jako choreograf i tak już zostało!

Jakie są główne obowiązki i zadania choreografa?

Wszystko zależy od kilku czynników, jeśli na przykład choreografujemy spektakl taneczny trzeba zadbać o wszystko od A do Z – czyli do pomysłu po realizację! Gdy natomiast pracujesz z dziećmi i młodzieżą – tutaj skupiasz się natomiast nad ich techniką, wyrazem, wymyśla się muzykę i stroje. Zostają także pokazy mody, tutaj zaś choreograf musi zadbać o to, by wyrazić to co projektant chce powiedzieć!

Jak wygląda typowy dzień choreografa?

Typowy dzień choreografa jest tylko wtedy, gdy mamy zajęcia z dziećmi, w innym przypadku praca choreografa to jedna wielka niewiadoma! Jedynymi wspólnymi czynnikami to po prostu planowanie muzyki, strojów, układu etc. – lecz bardzo wiele zależy od weny!

Która forma wydarzenia jest dla Ciebie najciekawsze w pracy choreografa?

Jeśli chodzi oto, czy miałbym wybrać między pokazami mody, spektaklami, czy też tańcem – nie potrafię wybrać tej najlepszej formy, każda z nich ma coś w sobie!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top